Whatsapp
Tıkla Ara

SMPRO

Sosyal Medya Pazarlaması Destek Hizmetleri ile Yazılımer Teknoloji, bünyesinde bulunan tüm Sosyal Medya ekibi ile sizlere, Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Denetimi hizmetini yanında ise Sosyal Medya Reklamcılığı’nı birleştirerek SMP Projesini gerçekleştirmiş, Sosyal Medya’da isteyebileceğiniz tüm isteklerinizde, başarılı bir operasyon süreci ile sizlere destek hizmetleri’ni SMP çatısı altında sunmaktadır. SMP ‘de istenen hedef ise, sizlerin Sosyal Medya bilinirlik ve Sosyal Medya tanınırlık Marka stratejinizi ortaya koymak ve bu manada sizleri üst seviyelerde bilinen firmalar arasına sokmaktır.

SMPRO
Sosyal Medya Pazarlaması Destek Hizmetleri

 • Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Tanım

Sosyal medya pazarlaması (social media marketing) aslında geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi diyebiliriz. Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr vs.) üzerinden pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz. Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinn artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Pazarlama nedir diye aklımıza gelen tanımları değiştirir nitelikteki sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve klasik pull yöntemli internet pazarlama tekniklerinden farklı tekniklerle uygulanmaktadır.

Pazarlamada Sosyal Medya Gücü

Klasik İnternet reklamcılığından farklı stratejilere sahip olsa da kullanılan internet platformu nedeniyle sosyal medya pazarlamasını, internet pazarlamanın bir alt kategorisi olarak değerlendirebiliriz. Geleneksel medyada hedef kitleye ulaşım ölçümleri, sınırlı sayıdaki denek üzerindeki yapılabilirken, sosyal medya ve internet pazarlamalarında bu ölçüm nerdeyse birebir yapılabilmektedir. Pazarlama iletişimi, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, pad cihazları gibi internet ulaşım araçlarıyla çift yönlü ve anlık olarak izlenebilmektedir. Bu yeni medyanın pazarlamaya getirmiş olduğu ölçülebilirlik, interaktif pazarlama, müşteri ilişkileri gibi çalışma alanlarına birçok yenilikler getirmiştir.

Sosyal Medya Pazarlamada Eğitim

Pazarlama strajejilerinin büyük bölümünün arama motorları üzerinden, sosyal ağ tarafında kayması nedeniyle, konuda yetkin çalışanların varlığını da zorunlu hale getirmiştir. Üniversiteler ve özel eğitim kurumları tarafından düzenlenen eğitim dersleri ve seminerleri, yeni reklam pazarlama stratejileri, mobil pazarlama gibi konularda bilgiler vermektedir. Sosyal mecraların ceşitliliğinin her geçen gün yükselmesi de eğitimin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Sosyal medyada iletişim (çift yönlü olarak), diğer pazarlama tekniklerine göre daha önemlidir. Sosyal medya strajejileri geliştirilirken, online itibar yönetiminin çok iyi yönetilmesi, pazarlama rakamlarına ve kampanyalarınızın verimliliğine olumlu yönde etki edecektir.

Her ne kadar eğitimli çalışanlarınız tarafından bir noktaya kadar yönetim ve stratejiler uygulanabilse de, bence önemli bir pazarlama ağı olan bu alan, konusundaki profesyonellere, yani sosyal medya ajanslarına devredilerek, verimlilik artırılmalı ve zamandan kazanım sağlanmalıdır. Sosyal medya ajansları bünyelerinde bulundurdukları sosyal medya uzmanları ile kampanyalarınıza yeni kazanımlar sağlamak ve yeni oluşturulan kampanyaların başarıya ulaşması için teknikler geliştirmektedirler.

Sosyal Medya Pazarlamasında İletişim

Sosyal ağlar sayesinde, müşterinizi, gelen yorumlar, beğeniler, eleştiriler ve öneriler sayesinde rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Bu sayede ürün ya da hizmetinizin pazarlaması için,

 • Müşteri memnuniyeti ölçümleri,
 • Müşteri tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik kampanyalar geliştirme,
 • Müşteri güvenini kazanma gibi konularda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerle aranızdaki iletişim, ilgi alan ortaklığı olabilecek, arkadaş ve grup çevreleri sayesinde, yeni potansiyel müşterilerin de sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Bu tarz iletişimle ürün veya hizmetiniz için alım sürecindeki müşterinin karar mekanizmasını doğrudan etkileyebilmektedir. Satış sonrası oluşacak olan müşteri memnuniyetinin, şikayet, öneri ve diğer isteklerinin yine sosyal ağ aracılığıyla paylaşılması çift yönlü olarak, itibarınızı online yönetmenize imkan sağlayacaktır.

Klasik pazarlama yöntemlerinden daha hızlı sonuçların alındığı bu iletişim şekli, müşteri ile konuşma oranınızı artırarak size marka bilinirliliği ve güvenilirliliği konusunda son derece artı puanlar kazandıracaktır.

Bloggerlar sayesinde, ürün veya hizmetiniz hakkında web sitelerinde yapmış oldukları açıklamalar, müşteri ile sizin aranızdaki iletişim sürecinin yayınlanması, markanızın daha geniş kitlelere ulaşmasında da etken olmaktadır.

İşletmelerin sosyal medya hesaplarında sorulara vermiş oldukları cevap ve destek, anketlere katılım için verilen ödüller, sosyal medyadaki potansiyel müşterilerinizin doğal olarak katıldıkları etkinlikler haline dönüşüyorlar. Bu sayede yüksek derecede geri bildirim ve markanıza katkı sağlarsınız.

Sosyal Medya Hesaplarınız

Sosyal medya hesaplarınızın, müşterileriniz ile aranızdaki iletişim için bir köprü olduğunu unutmayın. İzin verilen değişiklikleri sayfalarınızda mümkün olduğunda verimli hale getirmeniz gerekmektedir. Görsel tasarımından tutunda, size ulaşılabilme araçlarına kadar özenle ve dikkatle hazırlanması gerekmektedir.

Müşterileriniz sosyal hesaplarınızdaki, bizi takip edin (follow us), beğenin (like), paylaşın (share) gibi özellikler sayesinde sizin faaliyet, kampanya ve müşteri iletişimlerinizi takip etme imkanına sahip olacaklardır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir Örnekleri ve Stratejileri Nelerdir

Sosyal Medya, markalar için günden güne öneminin arttığı ve bu sektöre ciddi yatırımların gerçekleştiği bir alandır. Günümüzde ise, en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği platformlar arasında yer almaktadır. Sosyal Medya Pazarlama, bir ürün veya hizmetin sosyal medya ağları üzerinde tanıtımının, reklamının, marka bilinirliğinin artırılması vb. işlemlerin gerçekleştirildiği bir pazarlama yöntemidir. Bir başka ifadeyle, sosyal medya platformları üzerinden yapılan tüm pazarlama stratejilerine ‘Sosyal Medya Pazarlaması’ denilmektedir.

Markaların bu pazarlama yöntemini tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri; geleneksel pazarlama’da hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün değildir ya da çok daha fazla maliyetli olmaktadır. Ancak sosyal medya pazarlaması, daha az bütçe ile doğru hedef kitleye ve daha fazla kişiye erişmeye olanak sağlamaktadır. Diğer bir önemli sebebi ise; çift taraflı etkileşimin sağlanması ve bunun kısa sürede gerçekleşiyor olmasıdır. Örneğin, bir ürün ya da hizmet ile ilgili olumsuz bir durum yaşandı. Tüketicinin bu şikayetini, markanın sosyal medya hesapları ndan iletmesi ve markanın ise bu şikayeti kısa sürede çözüyor olması, olası bir felaketten koruyabileceği gibi her iki tarafa da kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Sosyal Medya Pazarlamasının avantajları çok fazladır. Konum, demografik bilgiler, kullanıcıların ilgi alanları, tüketici davranışları gibi özel hedef kitleleri oluşturulup reklamların sadece bu hedef kitleye gösterilmesi; dataları hedef kitleyle optimize ederek size pazarlamada nokta atışı reklam verme fırsatı veriyor.

Bu da sosyal medyanın gücünü bize gösteriyor.

 • Dimes Türkiye

Hayata başka bak sloganıyla çıktığı yolda; renkli, eğlenceli, motivasyon verici ve bunları yaparken de Dimes’in meyve sularının pazarlamasını yapıyor.

 • English Home

Sosyal medyayı en iyi kullanan markalardan biri olan English Home, çeşitli yarışmalar ile kullanıcıları sosyal medya hesaplarına çekmeyi ve yapmış oldukları indirimleri duyurmasıyla hem online satışlarını hem de mağaza satışlarını artırmayı başarıyor.

 

 • Altınyıldız Classics

#yıldızgibigiyin kampanyasıyla Burak Özçivit ile anlaşma yapan Altınyıldız Classics, markasını bir adım öteye taşıdı. Sosyal medyada erkeklere giyim konusunda verdikleri kısa ipuçları ile de  farkını ortaya koymaktadır.

 • Koton

“Rengini Göster” sloganıyla farklı bir sayfa yapısını ve renklerin gücünü kıyafetimize yansıtmamızı amaçlayan Koton, sosyal medya kullanımında ivme kazanmıştır.

 • Boğaziçi Üniversitesi

Farklı objektiflere yansıyan fotoğraf karelerini zaman zaman öğrencilere esprili dille aktardığı paylaşımları incelenmeye ve takip edilmeye değer.

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Bir markanın, sosyal medya pazarlama stratejisinde başarıya ulaşması çok önemlidir. Ancak, markalar sosyal medya pazarlaması yaparken tüm potansiyellerini kullanmıyorlar. Birçok marka, takipçi sayısı ve postların beğeni sayısını başarı olarak görüyor. Ancak, bir markanın güvenilirliği bundan çok daha önemlidir.

Hedeflerinizi Belirleyin

Markanızın sosyal medya pazarlama da nerede olmak ve hangi duruşu sergilemek istediği, hedef kitlesinin kimler olacağı, ulaşmak istediği hedef kitlenin demografik bilgileri gibi markanın tüm hedeflerini doğru belirlemesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Sosyal medya platformlarının sayısı oldukça fazladır. Bir markanın tüm platformlarda yer alması çok zordur. Bu yüzden, belirlenen hedefe göre olunması gereken sosyal medya platformları seçilmelidir.

Çeşitli İçerik Stratejileri Oluşturun

Markanıza ait videolar, etkinlikler, oyunlar, yarışmalar, kendi hikâyenizi anlattığınız içerikler gibi stratejiler ile fark yaratın. Bu stratejiler sizin diğer markalardan farklılaşmanızı ve daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Bütçesi Oluşturun

İster organik ister tanıtımlı paylaşımlar yapın; marka bilinirliğinizi artırmak, yeni müşterilere ulaşmak ve sadakat sağlamak istiyorsanız bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Gerçek Hikâyeler Anlatın

Markanızdan gerçek hikâyeler anlatın. Bu tüketici ve marka arasında sıcak bir temas kuracaktır.

Planlayın

Haftalık, aylık planlar oluşturun. Görseli, içeriğini ve hatta saatine kadar hazırlayın. Bu size önünüzü daha iyi görmenizi sağlar. Ayrıca özel günler için nasıl duruş sergileyeceğinizi öngörmenizi sağlar. Ve planlarınıza göre bütçenizi doğru şekilde yönetebilmenize olanak sağlar.

Karar Alımında Etkili

Dünyadaki en büyük firmaların CEO ve başkanlarının %84’ü, sosyal medyayı aktif olarak kullandıklarını ve satın alma kararlarında sosyal medyanın doğrudan etkili olduğunu belirtiyorlar.

Daha fazla marka bilinirliği

Birden fazla sosyal medya hesabınızın olması, markanızın içeriğini ve iletişim tonunu kullanıcılara aktarabilmeniz için olağanüstü bir fırsattır. Kullanıcılar bir marka ile çoğu zaman önce sosyal medya üzerinde karşılaşırlar.

Daha fazla marka sadakati

Sosyal medyada yer alan müşterileri ile firma arasında, daha fazla marka sadakati olduğu bir gerçektir. Sosyal medya pazarlaması ile markanın kullanıcı ile çok daha kişisel bir ilişki kurmuş olması önemli rol oynar.

Daha fazla trafik ve dönüşüm

Sosyal medya varlığı, markanızın her zaman ulaştığı kitleden farklı bir kitleye erişmesini, daha önce sitenizi ziyaret etmemiş bir kitlenin de sizden haberdar olmasını sağlayacak önemli bir yeni mecradır. Sosyal medya platformlarında yapılan tüm paylaşımlar, kullanıcıların sitenize daha çok ziyarette bulunmasını ve dolayısı ile sizden satın alma yapmalarını (dönüşümü) destekler.

Daha az maliyet

Sosyal medya pazarlaması kapsamında yer alan sosyal medya reklamları, platformlarda yapılan tüm paylaşımlar ile beraber ele alındığında, siteye daha düşük bütçeler ile trafik sağlanmasını ve dijital pazarlama bütçesinin daha verimli kullanılmasını sağlar.

 • Dünya nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.
 • Çevirim içi yetişkinlerin %52’sinin ikiden fazla sosyal medya hesabı var.
 • Genç yetişkinlerin %90’ı sosyal medya kullanıyor.

Sosyal Medya’da Hakkınızda Konuşuluyor

İnsanlar; siz farkında olun ya da olmayın, sizin işiniz hakkında tweet atıyor, Facebook’ta içerik paylaşıyor, YouTube videolarınızı izleyip yorum yapıyor, Linkedin‘de profesyonel kariyerinizi inceliyor, instagram’da yayınlanan sizin hakkınızdaki fotoğraflara bakıyorlar… Peki, bütün bu konuşmaların ve etkileşimin olduğu yerde, siz kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz? Sonuç alacağınız bir sosyal medya pazarlaması için uzman bir ajanstan sosyal medya danışmanlığı almanızın gerekeceğini biliyor musunuz?

Sosyal Medya Pazarlaması

Yazılımer, sosyal medya siteleri üzerinden web sitesine trafik ya da ilgi sağlama sürecini göz önüne alarak sosyal medya pazarlaması için bir tanımlama yapıyor. “Kullanıcıdan kullanıcıya yayılan kurumsal bir mesajın ses getirmesi olasıdır çünkü markanın ya da şirketin kendisindense, güvenilir bir üçüncü şahıs durumundaki bir kaynaktan gelmektedir. Bu pazarlama biçimi, ivmesini ağızdan ağıza aktarılmaya borçludur ve dolayısıyla satın alınmış medyadan ziyade kazanılmış medya ile sonuçlanmaktadır.”

Tüketicilerin sosyal medya mecrasında yürütülen pazarlama faaliyetlerine gösterdiği ilginin şüphesiz en önemli nedenlerinden biri, işletme ya da marka ile etkileşimde bulunabilme olanağının varlığı. Öte yandan, sosyal medya pazarlamasının sunduğu ortam, diğer pazarlama biçimlerine kıyasla önemli ölçüde saydamlık ve içtenlik içeriyor. İşletme veya marka ile diyalog kurmaya imkân tanıyan sosyal medya pazarlaması, sağladığı iki yönlü iletişim ortamıyla tüketicilere soru sorma, şikâyet bildirme ve olumlu geri bildirimde bulunma gibi başka pazarlama biçimlerinin elvermediği pek çok olanak sunuyor. Markalar bakımından ise; bu doğrudan iletişim biçimi ile tüketicilerine, fikirlerini dinlendiklerini ve önemsediklerini gösterebilme fırsatı veriyor.

Sonuç olarak, sosyal medyanın hayatımızın her anında ve her boyutunda var oluşu, tüketicilere etkin biçimde erişmek isteyen işletmeler ve markalar için sosyal medya pazarlamasını, düşük maliyetli ve etkili bir pazarlama yöntemi haline getirdi. Sosyal medya kanalıyla pazarlama çalışmalarının temelini ise; özgün ve dikkat çekici içeriklerle beslenen farklılaştırılmış bir marka algısı yaratmak ve bu algıyı pekiştirmek çabası oluşturuyor. Bu çabaların nihai hedefinde ise, markanın takipçilerinin ilginç ve benzersiz bularak, arkadaş ve aile çevreleriyle paylaşmak isteyebilecekleri türden içerikler oluşturmak ve paylaşılmasını mümkün kılmak yer alıyor.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Yazılımer olarak çalıştığımız uluslararası firmalara ya da yerli büyük kurumsallara sosyal medya danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

İster bir otomobil markası, ister bir e-ticaret sitesi isterse bir kurumsal hizmet firması olsun, işinizin mutlaka birden fazla hedef kitlesi, hedefleri ve mesajları bulunur. Şirketinizin yüzlerce çalışanı, hizmet verdiği birden fazla lokasyonu ya da farklı ürün ve hizmet konuları olabilir. Bu tip bir firmanın, sosyal medya varlığının koordineli ve organize yönetiliyor olması kaçınılmazdır. Eğer doğru bir strateji ile koordinasyon sağlanmaz ise marka ya sosyal medyada olmak istemiyor ya da sonu kötü yönetilmiş bir sosyal medya varlığı ile sonlanıyor.

Diğer pazarlama aktivitelerinin aksine, sosyal medya pazarlamasında danışmanlık ve strateji aşamalarının gereği kadar detaylı incelenmediğini görmekteyiz. Oysaki başarılı bir sosyal medya varlığı ancak doğru kurgulanmış bir strateji ve kesin olarak uyulan bir planlama ile olasıdır. İyi bir planlama ve strateji üretmek için ise sorulması gereken birçok soru vardır. Doğru soruların yanıtlarını müşteri ile bularak doğru bir strateji oluştururuz. Oluşturulan stratejide sektörün dinamikleri, rakipler ile olan rekabet,  ürün ve hizmetlerin özellikleri, kurum kültürü gibi birçok etmen göz önüne alınarak, firmayı sosyal medya kullanıcılarına doğru anlatacak bir kurgu hazırlarız.

Müşteri ilişkilerinin önem kazandığı ve satıştan sonra müşteri ile iletişimin yoğun olduğu günümüzde, sosyal medya danışmanlığı özellikle firmanın kendi içinde sosyal medya yönetimi sağlaması durumunda önem kazanır. Bu nedenle, firma içi ekiplerin bilgilendirilmesi, satış ve satış sonrası bölümlerinin verimli bir şekilde müşteriye geri dönülmesini sağlayabilecek tutarlı ve sürdürülebilir bir sosyal medya için danışmanlık yaparız.

9 Önemli Sosyal Medya Görevi

 • Sosyal analitik araçlarınızdan en güncel istatistikleri kontrol edin.
 • Mention yani bahsedildiğiniz gönderileri ve yanıtları kontrol edin.
 • Markanız hakkında konuşulanları sosyal medya takip (social monitoring) ile izleyin.
 • Günlük hedef belirleyin, günün listesini önceliklerinize göre düzenleyin.
 • Hangi içerik bugün yayınlanacak, hangisi öne çıkarılacak? Bu gibi soruların cevaplarını içerik planınızdan kontrol edin.
 • Sosyal medya içeriğinizin daha fazla insana ulaşması için pazarlama planınızı denetleyin.
 • Rakiplerinizin sosyal medyada nasıl hareket ettiğini kontrol edin.
 • Markanızın sektöründeki en güncel trendleri ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerini takip edin.
 • Yöneticilerinize sunulmak üzere detaylı ve odaklı bir sosyal medya raporu hazırlayın.

SMPRO Sosyal Medya Pazarlaması Destek Hizmetleri

SMPRO adını verdiğimiz hizmetimizde yukarıda yazılan tüm işlevler eksiksiz bir biçimde yapılmaktadır. Sosyal medya reklamcılığı ve sosyal medya yönetimi dâhil tüm işlevler günlük paylaşımlar #hashtag ler dâhilinde uygulanmaktadır. Yukarıda bulunan tüm hizmetleri veren en iyi yazılım firması Yazılımer hizmetinizdedir efendim.

İstanbulAnkaraİzmirBursaAntalya büyük şehir firmalarının çoğu SMPRO ile satışlarını arttırmaktadır.