Whatsapp
Tıkla Ara

SEO Nedir? - Arama Motoru Optimizasyonu - SEO

SEO Nedir? SEO hizmeti veren firmalar listesinde ilk sırada yer alan Arama Motoru Optimizasyonu SEO Firması Yazılımer Teknoloji her zaman yanınızda.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

SEO Nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu konusunda uzman kişi ve kurumların kurumsal siteleri ve/veya E Ticaret Siteleri gibi tüm siteleri, Google beklentileri ve isteklerine göre düzenlemeleri demektir.

Aslında istenen Google Botlarına göre değil Kullanıcı uyumuna göre düzenleme yapmaktır. Ancak siz de biliyorsunuz ki; SEO söz konusu olduğunda birçok SEO Firması ve SEO Danışmanlığı yapan SEO Uzmanları, daha çok Google Bot mekanizması ve Google Bot algoritmalarını önemser. Bu yanlış bir durumdur.

Hem SEO konusuna yeni başlayanlar hem de bu konuda yeterince uzman olamayan firmalar, hacklink gibi, footer link gibi bazı etken sistemler ile, Web sitelerini Google’da üst sıralara çıkmak için uğraşırlar, bu çok yanlış ve çok hatalı bir durumdur.

SEO Nedir sorgusu için Olması gereken esas yöntem, belirli bir zaman içerisinde doğru çalışmalar ile ( White hat seo ) denilen beyaz şapka SEO Çalışmaları ile, doğru içerikler yazarak, doğru tanımlamalar ve doğru yöntemler kullanarak doğru çalışmaları yapmaktır.

Burada bir hata da SEO Çalışması bekleyen kullanıcıların tecrübesizliklerinden ileri gelmektedir. Esas olan şey SEO Çalışmasını belli bir zamana yaymak ve beli bir zaman içerisinde doğru çalışmak iken kullanıcıların sabırsızlığı ve bu iş için fazla maliyetten kaçınması, maalesef ki piyasayı bu duruma getirmiştir.

Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur ki, SEO Çalışmaları kısa dönemli değil uzun dönemli çalışmalardır, hiçbir firma veya müşteri kitlesinin, web sitesinin spama sebebiyet verecek çalışmalar yaptırmamasıdır. Doğru bir SEO Firması SEO Danışmanlığı Hizmeti noktasında gerçekçi olmalı ve bu tarz müşterileri bünyesinde barındırmamalıdır. Eğer ki SEO Danışmanlığının belli bir zaman alacağını kabul etmeyip, benim işlerim hemen olsun 1 ayda en üst sıraya çıkayım gibi cümleler kuruluyorsa, asla bu tip çalışmaların alınmaması gerekmektedir.

Yazılımer olarak bizler, SEO Çalışmalarının yapılma süre zarfını en az 6 ay ila en az 1 sene aralığında tartıyoruz. Bu noktada Yazılımer olarak, SEO Danışmanlığı hususunda kısa dönem çalışmalar 6 ay ila 1 yıl, orta dönem 1 – 3 yıl ve uzun dönem ise, site var olduğu sürece şeklinde doğru SEO Çalışması zamanlarını yazılı olarak sizlere veriyoruz.

Profesyonelliğin gerektirdiği de bu olsa gerek ki aslında yapılması gereken şunlardır;

SEO çalışması isteyen kişi ve kurumların beklentileri aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Web sitem Google kurallarına uyan, spamdan kaçınan ve doğru çalışmalar ile Genel olarak SEO Kelimelerinde yükselen bir grafik ile 1 yıl içerisinde kelimelerde ana sayfaya – ilk sayfaya ulaşsın.
 • Orta dönemde web sitem ilk 10 sıralama dan ilk 3 sıralamaya doğru ilerlesin ve geniş bir kelime öbeğinde çalışmalarım itina ile devam etsin.
 • Uzun dönemde ise web sitem rekabetçiler içerisinde en güçlü konuma ulaşabilsin.

SEO Danışmanlığı veren firmalar ise aşağıdaki sistemli çalışmaları izlemelidirler;

 • SEO Danışmanlığı verilen firmaya genel ve güzel bir analiz ile o an nerede olduğunun ve daha sonra nerede olacağının kısa orta ve uzun dönem tahminleri ile güzel bir plan hazırlanması.
 • SEO Danışmanlığı verilen kuruma karşı sorumlulukların ne olduğunun yazıldığı bir çalışma raporu hazırlanması ile aylık olarak nelerin yapıldığının tek tek raporlanması.
 • Hedef planda yer alan noktalara uzman görüşleri eklendiğinde sürekli takip edilen içeriklerin ay ay sıralama yükselişlerinin müşteriye bilgilendirmesinin yapılması.
 • SEO Danışmanlığının temelinde yer alan ana durum olan Danışmanlık hizmeti gereğince hangi çalışmaların neden ve nasıl yapıldığının kuruma anlatılması.

Arama Motoru Optimizasyonu denildiğinde İstanbul SEO Firmaları içerisinde doğru SEO ve kurallarına uygun SEO Çalışmaları ile Yazılımer akla gelen ilk firmalardan biri. Bunun sebebi daha önce SEO sektöründe Goseoo ve Qyseo ( Kraliçe SEO ) domainlerinin de sahibi olan firmamız, sizler için doğru bir atmak isteyerek bu işlemleri düzenliyor.

SEO neye yarar?

Web sitenizi tanıtmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan ilki Google Ads ve Sosyal Medya Reklamları gibi reklamlardır. Buna rağmen internet reklamlarının maliyeti yüksek olabilmekte ve hedef kitleye ulaşamamak gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Web sitenizin görünürlüğünü artırmada katkısı her ne kadar reddedilemese de, reklamlar tek başına yeterli olamamaktadır.

Dahası, piyasada yalnız değilsiniz. Rekabet edeceğiniz yüzlerce firma arasından sıyrılmak için SEO tekniklerini kullanmak mecburi hale gelmiştir.

SEO danışmanlığı işte tam da burada yardımınıza yetişir; firmanıza uçsuz bucaksız bir okyanusun ortasında pusula olur. SEO danışmanları arama motorlarının algoritmasının sırlarını deşifre eder; web sitenizin bu algoritmayla ahenk içinde yazılıp yazılmadığını denetler ve size bununla ilgili bir tavsiye raporu sunar.

Aldığınız SEO hizmetinin adeta ince işçilik gerektiren bir mühendislik olduğu bu noktada ortaya çıkar. Bir SEO danışmanı web sitenizi analiz ederken Google’a şunları sorar…

 • Web sitenizin link yapısı algoritmaya uygun mu
 • Anahtar kelimeler sitenizin yapısı içinde sıkça kullanılmış mı
 • İçeriklerde en çok aratılan kelimeler yerli yerince geçiyor mu
 • Siteniz yeterince sade ve kullanıcı dostu mu

Ancak SEO danışmanları; bununla da kalmaz. Web sitenizin kendi içinde optimize edilmesi yeterli olmadığı için site içi Arama Motoru optimizasyonu ‘nun sadece asgari koşulu olarak bakarak devamlılığında site dışı SEO ya da ihtiyaç duyar. Arama motorları web sitenizin ne kadar fonksiyonel olduğunu denetlerken bir başka kriteri daha gözetir ki bu da şu sorudur, Siteniz çokça tercih ediliyor mu?

Sıklıkla girdiğiniz bir web sitesini arkadaşlarınıza önermek isterseniz ne yapardınız? Google ‘da bunu yapıyor…

 • Bu siteye girmelisin çok güzel diyerek sözel bir konuşma ile önerirdiniz,
 • Whatsapp gibi Sosyal Medya gibi kanallardan linklerini paylaşırdınız,
 • Yüz yüze geldiğinizde hadi bu siteye girelim derdiniz…

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir, ancak temel burada, ne kadar arkadaşınız var ise web üzerinde o kadar iyisinizi ortaya çıkartmaktır. Dolayısı ile bir web sitesinin ne kadar arkadaşı var ise o web sitesi o kadar ünlüdür. Tabii Google o arkadaşların da iyi niyetli olup olmadığına bakarak sizle ilgili yorum yapıyor. İyi insanın iyi arkadaşı olur mahiyetinde bir düşünce olarak düşünebilirsiniz. Bu açıklamaları en ancak iyi yazılım firmaları yapabilir.

O zaman iyi niyetli ve ünlü bir site olmak gerekiyor, SEO Danışmanları da bu görevi üstleniyor. Peki sizler nasıl hem iyi hem de ünlü bir siteye sahip olacaksınız?

 • İyi niyetli dost siteleriniz olacak ve sizi önerecekler,
 • Her sayfasında değil de bambaşka sitelerin bir sayfasında iki sayfasında önerilmek sizler için daha iyidir, biri sizi sürekli anlatıyor ise burada başka bir problem vardır gözüyle de bakıyor Google…
 • Site içi optimizasyonda her şeyi en iyi şekilde yapmalısınız, bu da demek oluyor ki, site içinde optimizasyon yani siz her şeyden önce iyi niyetli olacaksınız ki sizi önersinler…
 • Spam ve hızlı çalışmalardan kaçınmakta çok büyük önem taşımaktadır, Google bir kişi bir anda bu kadar nasıl ünlü oldu dememeli, arasında başka bir fesatlık aramamalı değil mi?

Öyleyse temelde şu noktaya varabiliyoruz,

 • Google a değil de doğruya doğru adım atın, Google zaten sizi görecektir.
 • Bot mekanizmasına değil Kullanıcı uyumuna uyun ki iyi niyetli olduğunuzu herkes görsün.
 • Mümkünse acele etmeyin ve bu çalışmaya bütçe ayırın ki, yarı yolda kalacak işler yapmayın.
 • Çalışacağınız SEO Danışmanlığı firması ‘nı olabildiğince iyi seçin, birkaç tık ileride muhteşem sonuçlar sizi bekliyor olabilir, seçiminize göre doğru ya da yanlış firma seçimleri sizlerin en büyük var oluş ve yok oluş sebebinizdir internette…

Bu yazı tarzında anlatımları, İstanbul Ankara İzmir Antalya ve Bursa seminerlerimizde de dile getiriyoruz, umarız ki bir gün bizimle çalışma fırsatını bulabilir ve anlattıklarımızı yaşayarak öğrenirsiniz.