Whatsapp
Tıkla Ara

Sosyal Medya Yönetim Danışmanlığı

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi sizlerin de bildiği ve çokça kullandığı Instagram ve Facebook gibi reklam yönetimleri olan Sosyal Medya mecraları ile Twitter gibi paylaşım mekanizması olan Sosyal Medya kanallarının sürekli takip edilerek uzman ellerde güncel resim ve içerikler ile hashtagler inin yapılandırılması, reklamlarının yapılması çalışmalarının bütünüdür.

Hashtag: # işareti sonuna gelen ve toplu kitlelerin bu kelime öbeğinde görebilecekleri paylaşımları içeren sistemdir.

Paylaşım: Her sosyal medya mecrasında insan – kurum ve kitlelerce yapılan resim video veya yazı içeriklerinin paylaşılmasına verilen genel addır.

Reklamcılık: Facebook ve instagram üzerinde geniş kitlelere ulaşmak amacı ile video resim ve yazı içeriklerinin içerik pazarlaması yöntemi ile geniş kitlelere ulaştırılmasıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir

Sosyal medya; hakkında en fazla merak edilen konular ve sırlarıyla muhteşem bir yapıdır. Sosyal medya yönetimi ise; sosyal medya hesaplarının ve sayfalarınızın nasıl kullanılacağı, sosyal medya da büyüme sürecinin nasıl işlemesi gerektiğini, sosyal medya imaj yönetimi nin nasıl olması gerektiği ve olası kriz durumlarında nasıl yollar izlenmesi gerektiğini sizlere gösteren mekanizmadır. Sosyal medyanın günümüzde çok güçlü bir yeri olduğu ve önüne geçilmez bir pazarlama stratejisi olarak güçlendiğini görüyoruz. Tam da bu yüzden, sosyal medya yönetiminin önemi her geçen gün artış göstermektedir. Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi evresinde mutlaka profesyonel yazılım firmaları ‘ndan destek alınması gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Son yıllarda sosyal medya kullanmayan kişilerin sayısı gitgide azalıyor. Bu nedenle de sosyal medya yönetimi her geçen gün fazlaca önem kazanmaya devam ediyor…

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunun cevabını ise birçok kişinin merak ettiğini ve aradığını görüyoruz… Eğer bir markanız var ise veya sosyal medya üzerinden E Ticaret şeklinde ürün satışı yapmak istiyorsanız, mutlaka iyi bir sosyal medya profiline sahip olmanız gerekmektedir. İnternet dünyasında; günlük ortalamada 1 milyar kişi çevrim içidir. Ayrıca bu kişilerin büyük bir bölümü ise direk sosyal medya hesaplarına mobil olarak giriş yaparlar. Bu noktada tanıtımınızı yapacağınız en iyi noktalardan birinin de Google gibi sosyal medya kanalları olduğunu rahat bir şekilde görebiliyoruz…

Sosyal Medya Yönetimi Avantajları

 • Zamandan tasarruf sağlar

Sosyal Medya kanalları üzerinde yapılan reklam ve paylaşım çalışmaları milyonlarca kişiye çok kısa zamanda ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • Milyonlarca kişiye ulaşabilme şansı sağlar

Sosyal Medya kanalları kullanılarak her ün bütçeniz doğrultusunda milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.

 • Marka Bilinirliğini Arttırır

Marka stratejileriniz ve gönderileriniz ile Markanızın bilinirliğini ve gücünü arttırabilirsiniz.

 • Hedef Kitlenize Ulaşımı Kolaylaştırır

Markanızı kimlerin takip ettiğini, kimlerin markanız ile ilgilendiğini yaş gruplarından diğer özelliklere ve lokasyonlara kadar belirleyebilme avantajı sağlar.

 • Müşterilerinizi kontrol altında tutmayı sağlar

Yorumları ve geri bildirimleri çok daha yakından izlemenize ayrıca da olabildiğince hızlı yanıt vermenize olanak tanıyarak, markanızın bilinirliğini saygınlığını ve rekabet gücünü arttırabilirsiniz.

Saydığımız özellikler sadece çok küçük bir kısmını oluştursa da belki de yüzlerce avantaj sıralanabilir ve yazılabilir bu konu hakkında…

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanı; kısıtlı veri ve bilgi ile kurum / markanıza Sosyal Mecralarda maksimum fayda ve algı kazandıran kişidir. Dolayısı ile Sosyal Medya Danışmanlığı da, müşterilere verilen Sosyal Mecralarda geri dönüşümü arttırma çalışmalarının bütünüdür. Dijital dünyada markaların konumlanması ve rekabet edebilmesi için aktif ve dinamik bir yapıya sahip olması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Sosyal Medya Danışmanlığı da tam burada başlar. İyi bir sosyal medya ajansı her zaman en kaliteli bilgiyi ve verileri toplayarak, müşterisi için en yüksek verimliliği sağlamalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Avantajları

 • Sosyal Medya Danışmanlığı alarak kitleleri kolayca yönetebilirsiniz.
 • Sosyal Medya Danışmanlığı alarak verimliliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Danışmanlığı alarak veri ve bilgiler toplayabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Danışmanlığı alarak doğru kitlelere ulaşabilir ve Markanızı kolayca büyütebilirsiniz.
 • Sosyal Medya Danışmanlığı alarak, az maliyet ile yüksek geri dönüşüm sağlanır.

Sosyal Medya Danışmanları Ne Yapar

 • Hesap Profillerinin Düzenlenmesi

Sosyal Medya Danışmanları nın; oluşturulan yeni sosyal medya hesaplarına ve mevcut sosyal medya hesaplarında eksiklik varsa, profil kısımlarına ilgili marka ya da firmanın web site adresini eklemesi gerekmektedir…

Sosyal medya danışmanı, rehberlik edeceği firmanın sosyal medya hesaplarına; profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, web site adresi ile hakkımızda yazısı ayrıca slogan ve iletişim bilgileri ile adres ve çalışma saatleri gibi kullanıcı için gerekli olabilecek tüm bilgileri eklemelidir…

 • Sosyal Medya Hesap Yönetiminin Analizi

Bir sosyal medya danışmanının yapması gerektiği en önemli işlemlerden biri de; markanın mevcut sosyal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu içerik paylaşımlarının analiz edilip, değerlendirilmesidir.

Ayrıca ne sıklıkla paylaşım yapılıyor, yapılan paylaşımların içeriği nedir, yapılan paylaşımlarda içerik ve görsellerin birbiri ile uyumlu mu, yapılan paylaşımların kullanıcılar ile etkileşimi ile paylaşımların ne kadarı reklam ve tanıtım içerikli, ne kadarı kullanıcı bilgilendirmesine yönelik ve benzeri oldukça geniş bir bakış açısı ile değerlendirme yapılmalıdır…

 • Ürün ile Hizmet Analizi

Sosyal medya ağları hem kullanıcıları bilgilendirme ve bilinçlendirme hem de ürün ve hizmet tanıtımları amacıyla kullanılmaktadır.

Sosyal medya danışmanının hizmet vereceği firmaya ait ürün ve hizmetlerin neler olduğunu öğrenerek, analizini yapması zaruridir…

Firmanın ürün gamının ne olduğunun ve ürünlerin içeriklerinin ayrıca ürünlerin ne amaçla kullanıldığının hatta ne işe yaradığının ve kimlere hitap ettiğinin araştırılarak öğrenilmesi gerekir. Bu adımdan sonra sosyal medya danışmanlığı hizmeti nokta atışı ile yapılabilecektir.

 • Sektör Araştırması

Bir sosyal medya uzmanı; Çalışmasını yapmış olduğu firmanın bulunduğu sektörün büyüklüğünü, hacmini, ürün gamını, hitap ettiği kitleyi, firmanın hedeflerini kesinlikle bilmelidir.

Yapılacak olan bu araştırmalar sosyal medya planlamasının temeli için çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü çalışılacak firmanın, bulunduğu sektör tam olarak bilinmeden o sektör mantığı anlaşılmadan bir firma için sosyal medya üzerinden içerik üretmek ve hedef kitleye seslenmek imkânsız olacaktır.

 • Rakip Firmaların Analizi ve Sektörde Hâkimiyet Kurulması

Sektör araştırmasının tam manasıyla yapılmasından sonra; sosyal medya danışmanlığı kapsamında yapılması gereken diğer önemli işlem ise; rakip firmaların analizi ve sektöre hâkimiyettir. Her marka ve firmanın sektör içerisinde kendisine rakip gördüğü bir başka firma vardır ya da rakip olma ihtimali olan firmalar mutlaka ki vardır…

Bu yüzden de hizmet verilecek olan firmanın; en yakın ve en uzak rakiplerinin hangi firmalar olduğunun, rakiplerin sosyal medya ağlarındaki aktifliğinin, yaptıkları çalışmaların, hedef kitle ile aralarındaki iletişimin ve etkileşimin, geniş bir çerçevede uyumlamasının yapılması gerekmektedir.

Buna bağlı olarak çalışma stratejisi oluşturulmalıdır.

 • Sosyal Medya İçerik Planlamasının yapılması

Sosyal medya içeriklerinde olmazsa olmaz faktör; içeriklerin kullanıcıları etkileşime geçirebilecek kalitede olmasıdır. Bunun nedeni, hazırlanan içerikler kullanıcılar tarafından benimsenmez ve herhangi bir etkileşim olmazsa, içerik planlamasında hata var demektir.

Sosyal medya danışmanının sosyal medya içerik planlaması nda dikkat edeceği bir başka durum da içerik paylaşım sıklığı ve içerik paylaşım zamanlamasıdır…

Sosyal medya kanalları üzerinden her gün belirli saatlerde içerik paylaşımı yapılmalıdır. Ayrıca bu içerik paylaşımları gün içerisinde minimum 1 veya 2 maksimum 3 adet olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Zamanlama olarak ise belirlenebilecek bir kalıp zaman dilimi oluşturulabilir. Kullanıcıların sektörün sıkça giriş yaptığı saatler baz alınarak bu belirlenebilir bir durumdur. Burada belirleyici faktör ilgili firmanın, hedeflediği kitlenin en çok hangi saatlerde sosyal medyada olduğudur.

Sosyal Medya Reklamlarının Oluşturulması ve Maliyet Unsurları

Sosyal medya reklamlarında harcanacak olan maliyetlerin en minimum düzeye düşürülmesi, doğru hedef kitleye ulaşılabilmesi ve hedeflenen başarının elde edilebilmesi için çok büyük önem arz etmektedir.

Reklam ayarlamalarında yapılacak olan kullanıcı yaşı, kullanıcı cinsiyeti ayrıca coğrafi konum ve ilgi alanları ile benzeri optimizasyonlar sayesinde, reklam maliyetlerini düşürerek doğru hedef kitleye ulaşılabilir…

 • Sosyal Medya Çalışmalarının Analizi ve Yorumlanması

Çoğu zaman atlanan veya yapılması önemsenmeyen fakat en büyük yanlışlardan biri olan konu ise; yapılan sosyal medya çalışmalarının düzenli olarak takip edilmemesi, analizinin çıkarılmaması ve raporlanmaması durumudur…

Sosyal medya danışmanı nın; hizmet verdiği firma ya da markaya her ay düzenli olarak raporlamalar sunması gerekmektedir.

Sosyal medya danışmanı tarafından bu sunulmadan firma veya marka tarafından talep edilebilir. Çünkü sosyal medya üzerinde reklam gibi hatta satış ve pazarlama için yapılan içerik paylaşımlarından hangisinin fayda sağladığının; hangisinin beklentileri karşıladığının ya da karşılamadığının, yapılan çalışmalarının eksik yönlerinin anlaşılması gerekmektedir. Bu yüzden de; her ay sonunda yeni aya başlamadan önce yapılan çalışmalar analiz edilmelidir ayrıca raporlanmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hakkında daha geniş literatür bilgilerini direkt olarak bizler ile iletişime geçerek ya da Ankara İstanbul Bursa Antalya ve İzmir konferanslarımızı takip ederek edinebilirsiniz…