Whatsapp
Tıkla Ara

Google Ads Reklamları Hizmetleri

Google Ads – Google Reklamları

Google Ads; değişen sistemde eski adı ile Google Adwords olarak bilinen, daha sonra Google stratejilerinin genişlemesi ile Google Ads’e dönüşen Google Reklamları Hizmeti ’ne verilen isimdir. Google Ads içerisinde birçok reklam çeşidi bulunmakla beraber bu reklam çeşitleri aşağıda yer almaktadır.

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir

Google Ads Reklamları Açıklamaları

Google Metin Reklamları

Google Metin Reklamları Google üzerinde bulunan arama kelimeleri ve arama kelime hacimlerini baz alarak yapılan ve kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere göre 3 farklı biçimde gösterilen reklam türüdür. Bu 3 şekil aşağıdaki gibidir;

 • Geniş Eşleme Google Metin Reklamları
 • Sıralı Eşleme Google Metin Reklamları
 • Tam Eşleme Google Metin Reklamları

Yukarıdaki eşleme türlerine göre Google, kelimelerinizi standart ölçülere göre reklam yayınına sokmaktadır.

Örneğin, bebek kelimesine geniş eşleme reklam verirseniz sizi bebek mamaları, bebek giysileri, bebek arabaları gibi tüm içerisinde bebek kelimesi geçen aramalarda çıkartır.

Örneğin, bebek arabaları kelimesine sıralı eşleme reklam verirseniz sırasıyla sizi, bebek arabaları modelleri, bebek arabaları fiyatları gibi tüm sıralı kelimelerde çıkartacaktır.

Örneğin, bebek arabaları kelimesine tam eşleme reklam verirseniz, sadece bebek arabaları kelimesinde sizi çıkartacaktır.

Kelime maliyetleri de tabii ki buna göre değişim gösterecektir. Tam eşleme maliyetleri daha yüksekken geniş eşleme maliyetleri daha düşük olacaktır.

Anlatılması gereken birçok tür ve tarz bulunmaktadır. Ancak bu reklamlar kesinlikle uzman ve en iyi yazılım firması tarafından yapılmalıdır ki konu hakkında sizi en iyi şekilde temsil edebilsin.

Google Görsel Reklamlar

Google Görsel reklamlar sizlere belirli boyutlarda görsel resimler hazırlatılarak veya Google’a sitenizden görsel çekmesine izin vererek yaptırılan reklam türüdür.

Google Görsel reklamları ‘nda hedefleme alanları konusunda doğru hedeflemeler yapılmalı ve görsel reklamlar kullanıcıların girecekleri birçok sitede gösterim almalıdır. Bu reklam türü daha çok marka reklamı olarak adlandırılır. Bir günde inanılmaz bir giriş alarak sistemsel bir ivme ve marka bilinirliğine sahip olabilirsiniz.

Örneğin, Google ‘a iş ortakları dâhil izin vererek Görsel reklamları ülke bazında binlerce hatta on binlerce farklı web sitesi üzerine yayarak Google reklam türleri içerisinde Marka bilinirliği sağlayan bir şekle getirebilirsiniz. Bir gün içerisinde hazırladığınız görseller milyonlarca defa kullanıcılara gösterilebilir.

Google Re Marketing Reklamları

Google Re Marketing demek Google ‘ın sizlere sunmuş olduğu en önemli özelliklerden biri olup, Geriye Dönük pazarlama çalışmaları ile, sitenize daha önce giriş yapmış olan kullanıcılara hazırlanan resim reklamların gösterilmesi ile mümkün olmaktadır.

 • Öncelikle resim reklamları hazırlamalısınız
 • Re Marketing Hedeflerinizi seçmelisiniz
 • Bölge ve zaman planlamanızı yapmalısınız

Reklam yayınladıktan sonra bir süre veri toplayacaktır. Bu verileri Google Ads veri merkezinde görebilirsiniz. Dolayısı ile bu veri toplamada Google IP’leri toplayacak ve bir süre sonra bu IP lere sizin reklamlarınızı göstermeye başlayacaktır.

Google Re Marketing reklamları pazarlama bilinci açısından gerçekten çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenledir ki Google Re Marketing reklamları hususunda kesinlikle en iyi görseller oluşturulmalı ve müşterinin dikkatini çekerek giriş yapmasını sağlayacak kalitede görseller ile onların karşısına çıkmalısınız.

Pazarlamada bir kişinin karşısına ne kadar çıkarsanız marka bilinirliğini o kadar geliştirmiş olursunuz. Bu sebeple yapmanız gereken her yerde onların karşısına çıkmak olacaktır. Google Re Marketing Reklamı bu nedenle ciddi bir önem taşımaktadır.

Google Video Youtube Reklamları

Bildiğiniz üzere YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Ülkemizde de oldukça yüksek video izleme oranlarına sahip. Bu nedenden dolayı markaların reklam vermekte yarıştığı bir mecra diyebiliriz. Yazımızda sizlere You Tube’daki video reklam modellerini detaylı bir şekilde anlatacağız…

 • Video reklamlar; aslında You Tube video izleme sayfalarında yayınlanan, geçilebilen veya geçilemeyen, daha sonrasında kullanıcı tıkladığı zaman ilgili websitesine giden bir reklam modelidir. İşbu reklamlar masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar, tabletler ve akıllı televizyonlarda yayınlanabilmektedir…

Tabii ki Google Ads hesabı üzerinden YouTube video reklamları yapılabilmektedir. Ayrıca reklam yapacağınız videonuzun mutlaka YouTube’da yüklü olması gerektiğini söyleyelim.

YouTube Video Reklam Türleri

Google Video reklamlar kullanıcı You Tube ’ta herhangi bir video açtığında o videonun başında, ortasında veya sonunda gösterilebilirler. Aynı zamanda bu video reklam kullanıcı tarafından 5 saniye sonra geçilebilir veya bazı modellerde hiç geçilemeyebilirler…

Geçilebilen Google Youtube Video Reklamlar

YouTube’da herhangi bir video izlerken mutlaka karşımıza bu model çıkmıştır. İzleyeceğiniz video tam başlarken bu reklam videosu yayına girmektedir. Sağ tarafta 5 saniyeden geri sayarak Skip Ad veya Reklamı Geç butonu aktifleşecektir. Tabii ilk 5 saniyeden sonra reklamı izlemek isterseniz; herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Video zaten otomatik video olarak devam edecektir…

Bu Google Reklam Türünde reklam veren markalar şu şekilde ücretlendirilirler;

Eğer reklam videosu 30 saniyeden kısa ise videonun tamamı izlendiğinde ücretlendirilir yani kullanıcı ilk 5 saniyede geçmedi ancak 25 saniye sonunda kapattı ise marka herhangi bir şekilde bu reklama ücret ödememektedir. Ancak eğer 30 saniyeden uzun ise yani 1,5 dakika olduğunu varsayalım işte o zaman kullanıcı reklam videosunun ilk 30 saniyesini izlediğinde reklam veren Google Ads ’e para ödemektedir…

Geçilebilen Google Video Reklam

Bu kısımda ise geçilebilen Google video reklamları bileşenlerini inceleyeceğiz…

 • Birinci kısım reklam videosunun başlığı, o videonun bulunduğu kanal ve o kanalın logosunu göstermektedir. Bundan dolayı reklamını yapacağınız videonuzu You Tube ’da barındırırken bu kısımları markanızı en iyi anlatan ifadelerle doldurmanız çok büyük önem arz eder…
 • İkinci kısım Google reklam videosunun kaç saniye olduğunu ve tıkladığınız zaman hangi sayfaya gideceğinizi göstermektedir.
 • Üçüncü Google reklamı kısmı ise reklamı geçebileceğiniz atlama düğmesidir. Sağ altta bulunacak olan sayaç 5 saniyeden geriye doğru gelerek 5 saniye sonra aktifleşecektir. Skip Ads kısmı aktifleştikten sonra Skip Ad veya Reklamı Geç ifadesine basabilirsiniz.
 • Dördüncü Google Ads kısmı tamamlayıcı banner alanıdır. Buraya isterseniz 300×60 boyutunda bir banner hazırlayıp ekleyebilirsiniz. Bu reklam kısmı reklamınız yayındayken belirir. Tabii Eğer herhangi bir banner eklemezseniz o zaman sistem otomatik olarak o reklam videosunun bulunduğu kanalı tanıtacaktır. Kanal adı, ayrıca logosu ve abone sayısı ile içerisindeki belli videolar yer alacaktır. Reklamın en altında ise reklam verenin sitesini ziyaret et linki bulunur. Reklamı gören kullanıcı buna basarsa markanın web sitesine gidecektir…

Youtube Reklamları Özellikleri

Bilinirlik ve Detaylara Değinme

 • 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Youtube; Genel marka bilinirliğini arttırmak ve değer katmak için hazırlanan videolarda pozitif katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca hedef kitleye en uygun kullanıcılara ulaştırılan video reklamlar ile markanın bilinirliği ve güvenilirliği arttırma yolunda oldukça etkili olduğu da biliniyor. Yazılı reklamlar ve afişlerle uzun uzun anlatılan ürün özellikleri ve kampanyalar genellikle, dikkat çekici olmaktan uzak reklamlar olabilirler… Fakat video içerikler ise ürününüzün özelliklerini ve detaylarını aktarma imkanı sağlarken kullanıcıların ilgisinin ve dikkatini de en üst seviyede tutulmasına yardımcı olan özellikleriyle tercih edilirler…

İçerik Pazarlamada Video Desteği

 • Web üzerindeki bloglar ve diğer sosyal medya ağları; içerik pazarlamanın sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Video içerikler de pazarlamanın bir kolunu oluşturur. Geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliği ile ürün tanıtımı faaliyetlerini sistemli bir şekilde yürütmek için video pazarlamadan faydalanılabilir. Ürün ve hizmetleri anlatan videolarla tüketicilere ulaşılabilir. Ayrıca video reklamlar üzerinden verilen bağlantılar aracılığıyla da e-ticaret sitelerine kullanıcılar yönlendirilebilir ve böylece site trafiği maksimum derecede arttırılabilir.

İzleme Başına Ödeme

 • Google klasik reklamcılık anlayışında reklam içeriğinin yayına verilmesi, ücretlendirme için yeterlidir… Herhangi bir mecrada bir reklamın yayınlanmasının ardından başka bir kıstas gerektirmeden ücret ödenmektedir. Fakat You tube reklamlarda bir kullanıcı ilk 30 saniye dolmadan reklamı izlemekten vazgeçerse yani reklamı atla derse müşteriden kesinlikle ücret alınmaz demiştik daha önce. Youtube bu noktada müşteri faydasına olan bir noktada duruyor…

Google Gmail Reklamları

Google mail reklamları, çok fazla kullanıcının henüz kullanmadığı bu nedenle etkinliği yüksek bir reklam tarzıdır. Gmail reklamları, hedef kitleleri ile iyi tanımlanmış hedeflenen kullanıcıların Gmail hesabında ( Tanıtımlar ) sekmesinde en üstte renklendirilmiş mesaj olarak ve e-posta okuma sayfasında sağ panelde ya da sağ üstte köşede görülür. Tıklandıktan sonra ise mesaj olarak okuma panelinde gösterilir.

Google Gmail reklamları gelen kutunuzdaki sekmelerin en üstünde gösterilir. Bu reklamlardan bazıları genişletilebilir… Gmail reklamlarından birini tıkladığınızda; videolar ve / veya resimler içeren, e-posta büyüklüğünde bir reklam gösterilmektedir. Genişletilebilir biçimler sayesinde farklı reklamcılık hedeflerine ulaşmanız kolaylaşır. Kullanıcılar genişletilebilir reklamı tıkladıktan sonra, reklamınız başarıya ulaşmış demektir.

Google ’ın reklam aracı olan Google Ads paneli üzerinden reklam verenler doğru gmail kullanıcılarını hedefler ve reklamları da Ads panelinden oluşturarak düzgün yayın almaya başlar ise Gmail; kullanıcıları maillerine giriş yaptıktan sonra, mail listeleme sayfasının en üstünde reklam maillerini gösterir. Kullanıcılar o maillere tıklayıp açtığı anda sanki bir mail olarak reklamınızı görür. Gayet doğal (native) bir reklam gibi gözüktüğünden, tıklama oranları çok iyidir. Ancak geri dönüşlerde eksiklikler ve ücretlendirmede tutar yüksekliği negatif etkenidir…

Google Gmail Reklamları Hedefleme Alanı

 • Yer: Ülke, şehir veya bölge hedefleyebilirsiniz.
 • Dil: Türkçe, ingilizce gibi bir çok dili hedefleyebilirsiniz. Sistem kullanıcının gmail’i hangi dilde kullandığına bakarak o kullanıcının dilini belirlemektedir.
 • Cihaz: Desktop, mobil, Android veya iOS cihazlar olarak ayrı ayrı platformlar hedeflenebilmektedir.
 • Demografi: Yaş ve cinsiyet olarak kullanıcılar demografik olarak hedeflenebilmektedir.
 • İlgi Alanı: Kullanıcıların aldığı maillere göre ilgi alanlarını belirleyen Google, bu hedeflemeyi reklam verenlere sunmaktadır.
 • Anahtar Kelime: Kullanıcının aldığı maillerde ayakkabı, topuklu ayakkabı vb. kelimeler geçiyorsa reklamlarımı göster diyebiliyoruz.
 • Domain: n11.com, hepsiburada.com, markafoni.com vb. domainlerden mail alan kullanıcıları hedefleyebiliyoruz. Dolayısıyla rakiplerimizden mail almış kullanıcıları hedefleyerek onların mail listesindeki kişilere kendi reklamımızı gösterebiliriz.
 • Email: Google Customer Match ile Google Ads’e yüklediğimiz mail listesine reklamlarımızı gösterebiliriz. Tabi yüklediğimiz mail listesindeki gmail kullanıcılarını hedefleyebiliriz.

Google Merchant Center Reklamları

Google Merchant Center Reklamları E Ticaret için yapılandırılmış Google Reklamcılık türüdür. E Ticaret yapan kullanıcılar ürünlerini Google reklamlarının en üstünde sergilemek için ürün görselleri, ürün fiyatları, stok durumu gibi konularda Google Merchant Center üzerinden bilgilendirme yaparak Google’a Gtin kodları ile birlikte girişler yaparlar.

Bu da demek oluyor ki, Merchant Center Reklamları, ürün reklamları anlamına gelmektedir. Ürünler, Google mantığına ve Google reklamcılık hizmeti ne göre metin reklamların da üzerinde çıkarlar. Bu da en faydalı reklam türü olarak E Ticaret içeriğinde Merchant reklamları ‘nı bizlere işaret etmektedir.

Google Alışveriş Reklamları Merchant Center

Alışveriş reklamları, alışveriş yapanların ürünlerinizi Google’da hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Bir satıcı olarak Google Alışveriş reklamları ‘nda aşağıdaki avantajlardan faydalanırsınız;

 • Web Sitenize daha fazla potansiyel alıcı çekebilirsiniz. Alışveriş yapan kişilere, Google’da satın alacakları öğeleri ararken ulaşırsınız.
 • Ürün bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz… Satıştaki Ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini koruyabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz, aradıkları alakalı ve güncel öğeleri bulabilirler…
 • Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı bağlayarak ürünlerinizi Alışveriş reklamları üzerinden doğru kullanıcılara tanıtabilirsiniz…

Google Alışveriş reklamları şu anda;

Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Çekya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Malezya, Yeni Zelanda, Norveç, Filipinler, Polonya, Portekiz, Hollanda, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD’de yayına sunulmuştur…

Google Merchant Center Alışveriş Reklamları Faydaları

 • Daha fazla trafik: Birçok işletme, metin reklamlara kıyasla Alışveriş reklamlarıyla çok daha yüksek tıklama oranları elde edebiliyor…
 • Daha nitelikli potansiyel müşteriler: Web üzerinde Alışveriş yapan kullanıcıların web sitenizde satın alma işlemi gerçekleştirme ihtimalini yükseltmek amacıyla, ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda gösterebiliyorsunuz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizin niteliğini artırabiliyorsunuz…
 • Kolay perakende satış odaklı kampanya yönetimi: Alışveriş reklamları; alışveriş reklamlarınızın alakalı aramalarda gösterilmesi için anahtar kelimeler yerine, Google Merchant Center veri feed ’inizde tanımladığınız ürün özelliklerini kullanmaktadır…
 • Daha fazla görünürlük: Belirli bir kullanıcı aramasında, birden çok Alışveriş reklamınız gösterilebilir. Bu durumda, tüketicilere, tek bir aramada gösterilen reklam sayınız iki katına çıkabilmektedir…
 • Güçlü raporlama ve rekabet verileri: Ürün performansını, dilediğiniz ayrıntı düzeyinde görebiliyorsunuz…

Daha fazla veri, bilgi ve iletişim için Antalya Ankara İzmir Bursa ve İstanbul konferanslarımıza katılımınızı öneririm. Yazılımer Teknoloji Türkiye ‘nin her noktasında yanınızda olan Teknoloji devidir.